Anadolu Yakası’ndan dört kahvaltı sofrası | GURME

Müjgan

Yeldeğirmeni son iki senedir Kadıköy’ün kalabalığından iki sokak uzakta kendi müdavimlerini yarattı. Arka arkaya açılan mekanların hepsi de samimi ve sıcak. Uzun saatler oturabileceğiniz, hipster suratsızlığından uzak, kendinizi rahat hissettiğiniz yerler… Ama benim favorim Müjgan! Bir kere mekanda soba var ve sobanın getirdiği sıcaklık hem maddi hem manevi anlamda mekanı sarmış. En çok da günün her saati servis ettikleri bu güzel kahvaltı tabağına tav oldum. Fotoğrafta gördükleriniz tek kişilik, tereddütünüz olmasın. Laptopunuzla çalışabileceğiniz büyük bir masaya ve her şeyden önemlisi güleryüzlü çalışanlara sahip.

Müzeyyen

Madem kadın isimlerinden gidiyoruz diğer mekanımız da “Müzeyyen”. Koşuyolu’nda mavi örtülü masaları, (ısıtıcılı) ufak bahçesiyle sizi Ege kıyılarına götürüyor. Zaten aslen bir Ege meyhanesi ama sabahları pişisine gelen çok! Hele ki o pişi mutfaktan çıkar çıkmaz masalar arasından gezmiyor mu!

Pulat Çiftliği

Kuzguncuk’u sevmeyen var mı? Daha İstanbullular uyanmadan kendini sokaklarına atmak, hafta sonuna en güzel başlangıç bence. Pulat Çiftliği, dışarıdan küçük görünen ama içi epey geniş ve gerçekten çok şık döşenmiş bir mekan. Silivri’den gelen ürünleri duydum ve tabii koştum gittim. Kahvaltı için değişik alternatifler var ama ben garsonun tavsiyesi ile yufkalı çıtırı denedim ve pişman olmadım. Çıkmadan eviniz için de ürünler satın alabilirsiniz.

Dün

Anadolu yakası diyince Moda’dan bahsetmemek olmaz. Tek bir yer öner deseler hiç düşünmem “Dün” derim. Pek göz önünde olmayan bu mekanda ne yesem aşık oluyorum. Zaten epey bir süre ne yiyeceğime karar vermekle geçiyor. Siz de benim gibi bir tabakta birkaç lezzet arıyorsanız mutlaka uğrayın. Mesela bu sıcak kahvaltı tabağı, günün her saatinde var; sote mantarlar, kızartılmış Afyon peyniri, bazlama, ballı ızgara avokado derken mest oluyorsunuz!

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız