Ankara’da döner odaklı dört öğle yemeği tavsiyesi

Neredeyse 10 yıldır Ankara’da yaşıyorum, 10 yıldır bu şehri neredeyse her bulduğum fırsatta eleştiriyorum. Ancak bir konuda Ankara’nın hakkını yiyemem; döner. Döner benim için çok özel bir yiyecek, belki de en sevdiğim ve Ankara’da gerçekten çok üst düzey döner yiyebilirsiniz. Bu yazımda sizlere her seferinde bulunmaktan keyif aldığım, döner çevresinde şekillenen, öğle yemeği yiyebileceğiniz 4 lokanta tavsiyesinde bulunacağım.

Cici Piknik

Bana göre Ankara’da ekmek arası/dürüm döner yiyebileceğiniz en iyi adres. Kızılay’a yolu düşen herkesin planlarına dahil ettiği, Kumrular’da yer alan, ufacık bir dükkan burası. Etin kalitesinin dışında burayı farklı kılan en önemli özelliklerden birisi dönerin kömür ateşinde pişmesi. Konumundan ve lezzetinden dolayı, döner pişip servise başlandığı andan bitene kadar dükkan kalabalık oluyor. İçerisinin ufacık olması, oturacak yer için bazen beklemeniz, döneri ödedikten sonra kendiniz almanız burayı güzel kılan diğer faktörler.

Kumrular Caddesi No:18, Kızılay

Pehlivan Kebap Salonu

Kızılay Sümer sokakta, Menekşe Pasajının içinde bulunan Pehlivan Kebap’ın ismini, listede de yer alan Mutlu Döner’de aynı masada yemek yediğim bir beyefendiden duymuştum. Ülkemizde pasaj kültürü yok olmaya yüz tutmuş durumda ve Pehlivan Kebap bu duruma lezzetiyle direnmeye çalışıyor. Konumu gerçekten kendileri için büyük bir dezavantaj, ilk gittiğimde bulmakta zorlanıp ve birkaç kez sormak durumunda kalmıştım. Ancak çabalarımın karşılığını yediğim yemekle fazlasıyla almıştım.

Pehlivan’ın hem köftesi, hem de döneri harikulade. Yanında gelen salata ve ısıtılmış ekmekler bu tarz lokantaların klasiklerinden. Lezzeti bir yana sohbet ettiğim sahibinin AVM kültürüne karşı direnişi bile, buraya gelmek için önemli bir sebep. Pehlivan’a gelirseniz hem köfte, hem de döner söylemeyi unutmayın.

Sümer Sokak, Menekşe Pasajı No:5/41, Kızılay

Mutlu Lokantası

Birçoklarına göre Ankara’da yiyebileceğiniz, hatta belki Türkiye’de yiyebileceğiniz en iyi döner. Mutlu Lokantası Güvenlik caddesi üzerinde, yalnız dikkatli olun, aynı cadde üzerinde bir tane ”çakma” Mutlu Döner mevcut. Kalabalık saat 12’ye doğru oluşmaya başlıyor; 13:30-14:00 civarına kalırsanız döner bulamayabilirsiniz. Burada gerçek Ankara döneri yiyorsunuz; tabakta servis edilen, eti sulu, çok pişmemiş ve yağlı. Döneri ile meşhur olan Mutlu Döner’in gizli lezzeti ise patlıcan musakka. Kızarmış patlıcandan yapılan kıymalı patlıcan musakka gerçekten olağanüstü. Yolunuz düştüğünde, dönerin yanında bu harika lezzeti de tatmayı unutmayın.

Güvenlik Caddesi No:69/D, Çankaya

Çankaya Lokantası

Öğle vakti kalabalık, tanımadığınız insanlarla aynı masayı paylaştığınız harika bir esnaf lokantası. Buranın en ilginç özelliği çalışanlarının lokantanın ortakları olması (garsonlar ve kasada duran bey). Yemeğinizi söylemeden, önce yatay olarak sonra dikey olarak kesilmiş taptaze ekmeğiniz ve salatanız masaya geliyor. Yemek tavsiyesine gelirsek, dönerin dışında buranın ev yemekleri de enfes. Ben tercihimi pilav üstü döner ve yanında kuru fasulyeden yana kullanıyorum, harika bir kombinasyon olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Döneri öğlen 14:30-15:00’a doğru bittiği için hep yeni kesim servis ediliyor, bu yüzden oldukça sulu ve kurumamış.

Hoşdere Caddesi No:228, Çankaya

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız