Bir Ankara Klasiği : CSO

191 yaşındaki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) dünyada, kuruluşundan itibaren kesintisiz yaşamını sürdürebilmiş orkestralardan biridir. Sultan II. Mahmut’un Giuseppe Donizetti’yi saraya davet edip orkestranın başına getirerek kurumsal anlamda başlattığı bu çoksesli müzik hareketi (o zamanki adı Muzika-ı Hümayun), 1924 yılında büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Ankara’ya taşınmış ve adı 1932’de Riyaseti Cumhur Filarmoni Orkestrası olmuştur. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası adını alan orkestra, ülkemizde, çoksesli müziğin sadece tanınması ve sevilmesi açısından değil, Musiki Muallim Mektebi ile birlikte Türkiye’deki sanatçıların eğitimi açısından da önemli bir yere sahiptir.

Kaynak: CSO resmi internet sitesi

Yalnızca Ankara’da değil, ülkemizin çeşitli kentlerinde, üniversite kampüslerinde konserler veren, çocuklar ve gençler için eğitim konserleri düzenleyen CSO, Ankaralı klasik/çoksesli müzikseverler için çok önemlidir. Bunu 10 gün önceden satışa sunulan biletlerin çoğunun (özel program olduğunda tamamının) 2-3 gün içerisinde satılmasından da anlayabiliyoruz.
Özellikle açılış (Bir dönem sezon açılış konserlerini hipodromda yapıyordu orkestra, çimenler üzerinde oturan yüzlerce seyirciye çalıyorlardı), bayram, anma ve yılbaşı programlarına biletinizi aldınız aldınız, yoksa çok zor bulursunuz.
Yılbaşı demişken, yanılmıyorsam 2010 yılından itibaren yılbaşı konserleri Ankara Arena Salonunda veriliyor. Bildiğiniz basketbol salonu aslında. O kötü akustiğe ve “spor salonunda konser mi verilir?” tepkilerine rağmen yaklaşık 11-12 bin kişilik salondaki konserler tamamen dolu oluyor, biletler yine günler öncesinden tükeniyor ve her konser sonunda, gelen konukların alkışlamaktan avuç içleri acıyor.

(Kaynak: NTV internet sitesi)

Salon demişken, konser dendiğinde en önemli şeylerden biri salondur değil mi? CSO’nun salon hikâyeleri de bitmek bilmeyen bir senfoni gibidir; ama tabii güzelinden değil.

Atatürk’ün bir opera/konser binası isteği ve projesi, ölümünden sonra sümen altı edilmiş. Şimdi konserlerin devam ettiği Talatpaşa Bulvarındaki bina ise önce sergieviymiş, güreş müsabakalarının yapılacağı bir salona dönüştürülmesi son anda engellenerek 1961 yılında o zamanki orkestra müdürü Mükerrem Berk’in çabaları ve Mimar Ertuğrul Özakdemir’in çalışması ile konser salonuna dönüştürülmüş.

80li yıllarda, 800 kişilik salonda hafta sonu konserlerinde, salonunun merdivenleri ve duvar kenarları bile dinleyicilerle dolup taşmış (ki hâlâ öyle olabiliyor). Binanın yetersizliğini, konser salonunun fuayesine monte edilen sinevizyon sistemiyle giderme yollarını bile aramışlar. Yeni salon arayışı, ülkemiz şartlarında artık doğal karşıladığımız zorlu geçen bayındırlık onayı işleri derken, 1992 yılında CSO Konser Salonu için açılan yarışma ile sonuçlanmış; ancak temelin atılması 1997 yılının sonunu bulmuş.
(Kaynak: http://www.sanattanyansimalar.com/yazarlar/huseyin-akbulut/25-yildir-bitmeyen-bina-seruveninden-anilar/562/)

Bu aşamadan sonrası artık bizim için de bilindik, “önümüzdeki yıla bitiyormuş”, “2 yıla bitiyormuş” derken yıl oldu 2018, eğer doğruysa 2019’da yaklaşık 2500 kişilik yeni salon faaliyete girecekmiş.

(Kaynak: CSO Facebook sayfası)

Bu arada kullanımda olan konser salonu birkaç kez yenilendi, akustik ve koltuk sorunu bir nebze çözüldü ve son yenilemeden sonra konser sonunda en azından bacaklarımızı hissedebilir hale geldik.

(Kaynak: CSO Facebook sayfası)

Bunca salon ve imar sorununa rağmen Ankaralı dinleyiciler Perşembe ve Cuma akşamları CSO salonunu, hatta cumartesi akşamları Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) salonunu doldurmaya devam ediyor. Hani arada bir umutsuzluğa kapılıp kalitesizliğin moda olduğunu düşündüğümüz anlarda halkın aslında kaliteli müzik kendisine verilirse onu aldığını hatırlatan bir şey senfoni orkestrası konserleri. Yani “halk bunu seviyor, istiyor” diye önümüze sunulan kalitesiz şeylere mahkûm değiliz.

Rengim Gökmen’in hâlâ Orkestra Şefi ve Genel Müzik Direktörü olarak görev yaptığı CSO konserlerini dinlemek isterseniz Mayıs ayı sonuna kadar konserler devam ediyor. Konser programına, salon gişesindeki sezon konser kitapçığından, CSO internet sitesinden (gerçi pek de düzgün çalışmıyor), orkestranın facebook hesabından veya senfoni haberleri veren internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız