Dananın kuyruğunun koptuğu yer! Bağdat Pöç Tandır, Kayseri

Pöç; bu ismi daha önce duymayanların bu tadı tattıktan sonra ömürlerinin sonuna kadar unutamayacak. Pöç, dananın kuyruk sokumuna verilen ad. ”T-bone her hayvanda bir tane çıkıyormuş” gibi bir şehir efsanesine dönüşmesin, hayvanın tüm kuyruk sokumuna pöç deniliyor.

Bu olağanüstü lokanta ile tanışma hikayemize gelirsek, Ankara’da yaşayanlar için Erciyes hem mesafe hem de fiyat/performans açısından bence en iyi kayak merkezi konumunda. Bu sebeple iki senedir Erciyes’e gidiyoruz ve Erciyes’e çıkış kolay olduğu için Kayseri merkezde kalıyoruz. Kayseri merkeze gidip TripAdvisor, FourSquare veya diğer uygulamalara akşam yemeği için danıştığınızda Bağdat Pöç Tandır’ı listenin zirvesinde görebilirsiniz.

Ve içerideyiz. Kayseri’nin merkezinde yer alan bu ufak lokanta, bana göre gerçek bir sanat icra ediyor. Yemeğe ayak paça ile başlıyoruz. Normalde ayak paça çok ağır bir çorba gibi gelebilir, ancak buranın ayak paçası olağanüstü. Harika temizlenmiş ve çorbanın üzerindeki kemik iliğinin soğumasından oluşan jel harikulade.

Sıra yemeğin assolistinde; pöç! Şimdi koyacağım iki fotoğrafın, etin yumuşaklığını yeterince açıklayacağına inanıyorum.

Evet, gördüğünüz üzere et kemikten ufak bir çatal temasıyla dağılabiliyor. Kemiğin iliğini de sakın ama sakın ayırmayın, etle beraber mükemmel bir uyum yakalıyorlar. Yumuşaklığın yanında etler kesinlikle fazla pişirilmemiş, içleri hafif pembemsi. Etin yanında gelen iç pilavın da hakkını vermemiz lazım. Et suyuyla pişen iç pilav, yediğim en iyi pilavlardan biri.

Yemeği tatlı ile bitiriyoruz. Tatlılarının üst düzey olduğunu söyleyemem ancak o güzel yemeğin üstüne, çayla beraber yiyebileceğiniz, ağzınızı tatlandıran orta seviye bir tatlı dahi mutlu ediyor. Damağımın nirvanaya ulaştığı bu harika yemek sonrası ödediğimiz kişi başı ücret ise sadece 30 TL!

Son olarak bir eleştiri yapmak istiyorum. Lokantanın bir başka şubesi de Ankara, Balgat’ta açıldı. Geçtiğimiz yıl büyük bir hevesle gitmeme rağmen çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Pöç çok fazla pişirilmiş ve kupkuruydu. Aynı şekilde ayak paça da Kayseri seviyesinde değildi. Fiyat olarak Ankara’nın yüksek olmasını elbette normal karşılıyorum ama yediğimiz yemek kesinlikle o fiyatı hak etmeyecek seviyedeydi. Bir kere gidip yargılamamı sonlandırdığımı düşünmeyin, benzer geri dönüşleri daha sonra da giden başka arkadaşlarımdan da aldım. Umarım açılıştan dolayı bu sıkıntıları yaşamışlardır.

Uzun lafın kısası, Bağdat Pöç Tandır (Kayseri) Türkiye’de yiyebileceğiniz en lezzetli etlere sahip lokantalardan bir tanesi. Kayseri’ye yolunuz düşerse, merkezde yer alan bu “sanat atölyesine” mutlaka uğrayın.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız