DasDas’ta çarpıcı bir kara komedi: Çirkin | SAHNE

Kendini fazla ciddiye alıyorsun. Sanki bütün bunlar sadece senin başına geldi. Farklı olmayı istemekten vazgeç. Böylesi çok daha huzurlu…”

Kadrolu bir tiyatro seyircisi olarak benim için İstanbul’a gitmek, Ankara’da yolunu gözlediğim özel tiyatroların sezon oyunlarını yerinde seyretme fırsatı. Son gidişimde de tabii ki bu fırsatı kaçırmadım ve uzun süredir merak ettiğim İstanbul’un yeni gözde mekanı DasDas’ta Marius Von Mayenburg’ün oyunu Çirkin’i seyretmeye gittim. Hem kahkahadan kıran hem de düşündüren, çarpıcı bir oyun olmuş Çirkin. Oldukça eğlenceli bir kara komedi örneği.

Son icadını kongrede sunmanın heyecanını yaşayan bilim adamı Lette, çok çirkin olduğu gerekçesiyle patronu Scheffler tarafından kongreye gönderilmez. Çirkin olduğunu ilk kez duyan Lette, eve gidip karısıyla konuşur ve ondan da aynı şeyi duyar: “Çok çirkinsin kime sorsan aynı şeyi söyler.”. Artık çirkinliğini öğrenen Lette, bir an önce yüzünden kurtulmak ister ve bir estetik cerraha gider. Artık Lette ve çevresindekiler için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

“Çirkin”, ironik yorumu ve eğlenceli üslubuyla “güzellik” kavramını sorgulatıyor. Ama estetik güzelliği değil; pazarlanan, tapılan, tek tipleştirilen bir mal olarak güzelliği. Oyun aynayı size çeviriyor ve üzerinde düşünecek sorular yöneltiyor. Gerçekte kimsin ve kendine baktığında ne görüyorsun? Gördüğün şey başkalarının gördüğüyle ne kadar benzer? Kimliğini ne belirliyor? Başarmak için kendinden ne kadar uzaklaşırsın ve en önemlisi ya dönüş yolunu bulamazsan?

Lette’yi oynayan Ali Yoğurtçuoğlu dışındaki oyuncular birden çok karakteri canlandırıyor. Her ne kadar kafa karıştırıcı gibi duyulsa da dinamik bir şekilde gerçekleştirilen bu karakter geçişleri temponun daima yüksek kalmasını sağlıyor. Ali Yoğurtçuoğlu, Gizem Erdem, Edip Tepeli ve Volkan Yosunlu… Hepsinin performansları kesinlikle seyretmeye değerdi. Tabii oyunun bu başarısından ve oyuncuların performanslarının bu denli parlamasında İbrahim Selim’in yönetmenliğinin etkisi de es geçilmemeli.

Uzun lafın kısası, “Çirkin” seyrederken bir yandan ağız dolusu güleceğiniz bir yandan da sahnede olanları sorgulayacağınız, keyifli, enerjisi yüksek bir oyun olmuş. Tiyatroda yeni bir soluk arayanlardansanız gidin seyredin, oyun saatini beklerken de DasDas Mutfak’ın yemeklerini deneyin derim.

İyi seyirler…

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız