Derren Brown: The Push ile sıradan bir insana cinayet işletiyor | TELEVİZYON

İngiliz mentalist ve ilüzyonist Derren Brown, zorunlu ve gerekli şartlar sağlandığında normal bir insanın birkaç saat içerisinde bir insanı öldürmeye ikna edilebileceğine inanıyor.

İnsan ırkının evrimsel süreçleri gereği topluma uyma güdüsü ile hareket ettiğini söyleyen İngiliz televizyon programcısı, Netflix’te yayınladığı 66 dakikalık kamera şakasıvari programı ile bu savını ispatlamaya çalışıyor.

Bir kişi başkası tarafından verilen kararları yerine getirmeye başladığında veya kalabalığa uymaya karar verdiğinde yapacaklarının sınırı yoktur mottosunu birkaç sahnede inceden Donald Trump’a da bağlamayı ihmal etmiyor.

Konu şu: 70 kişilik tamamen aktör ve aktrislerden oluşan bir grubun içine habersizce bırakılan kurban; vejetaryen olmayan atıştırmalıklara vejetaryen bayrağı yapıştırmakla başladığı yalanlar sonrasında yaklaşık bir buçuk saat içerisinde yaşayan bir kişiyi çatıdan atacak hale getirilebilir.

Programı izlerken sürekli büyüyen yalanların içine adım adım gömülen kurbanın etik sorgulamalarını kendiniz de yapmak zorunda kalıyorsunuz. Ben bunu yapar mıydım, tam olarak nerede “Bu kadarını yapmam artık” der çıkardım, yoksa gerçekten sonuna kadar gidip cinayeti işler miydim?

Sürü psikolojisini çok iyi bir biçimde irdeleyen olaylar zinciri, 66 dakikanın su gibi akmasını sağlıyor. Daha önce de söylediğim gibi mentalist olan Derren Brown, seyircinin programın hangi dakikasında sorgulamaya gireceğini düşünüp, size oyun içerisindeki oyunu cevaplarını veriyor.

Programı izlemeyi bitirdiğinizde aklınızda birçok soru oluşuyor.

Örneğin; her ne kadar bu bir oyun olsa da yani kimse ölmemiş olsa da öldürme güdüsüyle bir insanı çatıdan atan kişi hukuki açıdan suçlu sayılmalı mı? Sonuçta o bir cinayet işlemeye çalıştı ve bu kişi toplum için bir tehlike arz ediyor mu?

Bir başka soru: Siz bu oyunun kurbanısınız ve adamı çatıdan aşağıya attınız. Anında size bunun bir oyun olduğu söylendi. Kendinizle nasıl yaşamaya devam edeceksiniz?

Bu gerçekten karmaşık bir durum, yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Açıkçası Netflix’iniz varsa bu programa mutlaka vakit ayırın.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız