Desen Desen Nostalji: Sümerbank

“Çizgili pijama” denilince sizin de aklınıza Sümerbank gelmiyor mu?


Yaşı yetenler (benim de çocukluğuma denk gelen dönem), çizgili pijama dışında, rengarenk desenli kumaşlarını da hatırlar belki. İlkokul çağlarındayken annemle şimdi Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi yerleşkesine dönüştürülen Ulus’taki binanın altındaki dükkâna gittiğimizi hatırlıyorum hayal meyal.
Ve annemin “eskiden ne güzel kumaşlar alırdık buradan” diye dertlendiğini.
Gerçekten çok güzellerdi.


80’lerin sonunda başlayan özelleştirmenin sonucu olarak 2000’li yılların başında üretimi tamamen durdurulan Sümerbank’tan geriye sadece önemli bir tekstil arşivi kalmış. Bursa Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi bu arşivi müzeye dönüştürmeyi başarmış.
Nazilli Basma Sanayii Müessesesi ve İzmir Halkapınar Basma Sanayii Müessesesi’ne ait arşivler Adnan Menderes ve İzmir Ekonomi Üniversiteleri tarafından korumaya alınmış. Çok emek isteyen ve uzun bir çabanın ardından arşiv dijital ortama aktarılmakla (http://tudita.ieu.edu.tr/ ) kalmamış, sergiler de başlamış. (İyi ki!)

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde, 12 Ocak tarihinde, “Bir Ulusu Giydirmek: 1956-2000 Yılları Arası Sümerbank Desenleri” adı ile açılan sergide hem Sümerbank’ın, tekstilin ülkemizde 1930’larda başlayan hikayesini izleyip hem de tüm dünyada modayı ve modayı etkileyen akımları/olayları kesit kesit görme ve fotoğraf çekme şansınız var.
(Ben bol bol çektim)

Fotoğraflarda da gördüğünüz üzere, sergide 1930’lu yıllardan 2000’li yılların başına kadar olan moda tarihi “Kuruluş Yılları”, “Savaş Modası”, “Amerika’dan Esen Moda Rüzgarı”, “Modada Futurizm ve Her Yer Sümerbank”, “Modada Doğaya Dönüş ve Sümerbank Olgunluk Yılları”, “Özelleştirme Dönemi Tüketim Yılları”, “Küreselleşme ve Bireyselcilik” başlıklarıyla bölüm bölüm anlatılmış.

                                                 

Etrafta kıyafetler ve kumaşlar, duvarlarda dünya tarihine yön veren olaylar, modaya öncü olmuş insanlar/desenler derken kendinizi tam bir zaman yolculuğu içinde buluyorsunuz.

Modayla ilginiz olsun olmasın, seveceğinizi tahmin ettiğim bu sergiyi 12 Şubat tarihine kadar Çağdaş Sanatlar Merkezinde görebilirsiniz.

(Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin adresi : Kenndy Cad. No:4 Kavaklıdere Çankaya / ANKARA)

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız