Diğer Yarısından Korkmayanlara: Sputnik Sevgilim | KİTAP

Haruki Murakami’nin sake tadında bir diğer Kitabı: Sputnik Sevgilim.

Kitap hakkında, kitaptan hiç bahsetmeden yazılacak o kadar şey var ki!

Öncelikle Sputnik adını hatırlarsınız belki; uzaya içinde bir canlı ile gönderilen ilk uydudur Sputnik. İçinde bir köpekle. Ve ne yazık ki geri gelmeyen bir uydudur… Dünyanın etrafındaki metal çöplüğün ilki. Adının anlamı güzeldir ama: “yol arkadaşı”.

“Yol arkadaşı” olan bir sevgiliye adanmıştır.

Bir aşk romanı diye pazarlaması yapılır bu kitabın da fikrimce yazık edilir. 3 insanın kendini bulması, kaybetmesi, bu dünyada sunduğu kişi ile “aslında” içinde olan bir diğer yarısını görmesi ile ilgilidir çokça. Aaşk da bu diğer yarıyı görmekle ilgili büyük bir yardımcıdır. hayat yolunda tıpkı sputnik 1 gibi tek başımıza uzayda gezeriz, neyse ki bazen bir yörüngede kesişiriz başka kütlelerle, bir anda çoğul oluruz bir süre. Sürüklendiğimizce…

Sputnik 1

Aşkla ilgili kitapta şöyle diyor kahraman: “Ben aşık oldum. Şüphe yok (buz soğuktur, gül kırmızı). Ve bu aşk beni sürükleyip bir yerlere götürmeye çalışıyor; öyle güçlü bir akıntı ki bundan kendimi korumam neredeyse olanaksız. Bana tek bir seçme hakkı bile verilmiş değil çünkü. Sürüklenip götürüldüğüm yer bugüne değin hiç görmediğim özel bir dünya olabilir. Belki de çok tehlikelidir. Orada gizlenmiş şeyler beni derinden , öldürücü şekilde yaralayabilir. Şimdi sahip olduğum her şey elimden çıkıp gidebilir. Ama artık dönüş yok. Kendimi bu akıntıya bırakmak dışında bir şey yapamam. Yanıp kül olsam da, yok olup gitsem de”

Japonyada başlayıp, tanıdık bir coğrafyada; karşımızdaki küçük güzel yunan adalarının birinde devam eden ışık hızında okunan bir kitap.

Diğer yarısından korkmayanlara; buzun soğuk gülün kırmızı olduğu gibi bir gerçekle aşık olabilenlere; iyi okumalar

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız