Dünyanın sesi olmak: Khruangbin | MÜZİK

”Hüzünlü soul ve slow-motion funk tınılarının buluştuğu egzotik bir Tarantino filmi soundtrack’i gibi.” -The Guardian

The New Yorker

İnsanoğlu, doğası gereği her geçen gün yapılmayanı yapmak, farklılık yakalamak, keşfedilmeyeni bulmak istiyor. Khruangbin: Yukarıda saydıklarımızı harfi harfine gerçekleştirip, kendisine özel bir kitle oluşturduktan sonra ”tüm dünyanın” sevgisini kazanan bir grup.

Laura Lee (Bas), Mark Speer (Gitar) ve Donald Johnson (Bateri) üçlüsünden oluşan grubun ismi, Tay dilinde ”uçak” anlamında. Biraz düşündürtse de onlar, isimlerinin ilham aldıkları eserlerin global kimliklerine vurgu yaptığını belirtiyor zira Khruangbin’in ezgilerinde Lübnan’dan Tayland’a birçok ülkeden izler var. İlk olarak esindikleri yer ise eski ve şimdiki Tayland müzisyenlerinin parçalarını barındıran Monrakplengtahi adlı bir blog.

İlk kayıtlarını Teksas’ın Houston şehrinde bulunan Burton kasabasında, neredeyse bir hiçliğin ortasındaki, bir çiftliğin ambarında kaydeden ekip, oluşturduğu ferahlıkla tüm dünya insanlarına hitap ediyor.

Durum bu şekilde olunca Khruangbin’in hangi müzik türü kategorisinde bulunacağı da ayrı bir tartışma konusu yaratıyor. Kimi eleştirmen ve dinleyiciler grubun soul, funk ya da saykodelik müzik yaptığını söylüyor. Bu durum, ilerleyen dönemde öyle ilerlemiş ki müzik ile alakalı yayın yapan bir internet sitesi ise onların elektronik müzik tabanlı olduğunu iddia etmiş.

“Herhangi belli bir şey olmaktan uzak durmak önemlidir. Sonrasında da kim olduğunuz ortaya çıkıyor.” 

Media2

Hissedilen ezgilerle teknik olarak enstrümantal surf-rock denilebilse dahi grubun kraliçesi Laura Lee, ”Kendimize böyle bir tanım yapmıyoruz. Herhangi belli bir şey olmaktan uzak durmak önemlidir. Sonrasında da kim olduğunuz ortaya çıkıyor. Sanırım yazarlar ve dinleyiciler, bağlanacak bir şey bulmak istiyor. Bunun için de bize soruyorlar. Biz de onlara Thai Funk’ı anlatıyoruz. Tüm dünya üzerindeki müzikleri seviyoruz.” diyerek bu konuyu fazla önemsemediklerini fakat ezgilerinde bir Tayland etkisinin olduğunu açıkça belirtiyor. Diğer bir taraftan da Mark Speer, kendilerine yön veren ana grubun 60’lı yıllarda müzik piyasasına damga vuran The Shadows grubu olduğunu söylüyor.

Speer: ”The Shadows, enstrümantal rock’ta o kadar başarılıydı ki ilk dünya turnelerinden birisini gerçekleştirdiler. Sonunda da tüm dünyayı etkilediler. Özellikle Doğu Asya’da ağırlıklarını gösterdiler. O kadar  etkilediler ki Tayland’da yeni bir türün çıkmasına neden oldular.”

Keşfedilen ezgiler, grubun evrensel dünyasında harmanlanırken toplumsal mesajlarla da güçlendiriliyor. Bu güçlendirmeleri uluslararası değerleri baltalamadan dile getiren ekip, yine oldukça güzel bir iş çıkarıyor. Grubun “Maria También” adlı parçasının video klibinde değinilen ‘Devrim Öncesi Orta Doğu Kadınları’ konusu, devrimden bu yana sürgüne gönderilen, uygulanan baskıyla susturulan birçok kadının günümüzdeki sesi oluyor.

Bristol247

Takipçilerini dünya müzikleriyle buluşturup, farklı kuşakları bir araya getiren Khruangbin, esinlendiği müzikleri sevdikleriyle paylaşmaktan da çekinmiyor. Spotify ile yaptıkları anlaşmanın ardından “Air Khruang” adlı uygulamada adeta her dünya yolculuğuna özel bir liste hazırlanıyor. Siteye giren dinleyiciler; nereden nereye gideceklerini, uçakta nereye oturacaklarını ve ne içeceklerini dahi seçip kendilerine en uygun müzik listesini karşılarında buluyor. Böylelikle Lee, D.J. ve Speer’e şimdiye kadar esin kaynağı olan müzikleri, tıpkı onlar gibi keşfediyoruz!

Tüm dünyaya müziklerini aşılamaya çalışan ve ikinci albümü Con Todo El Mundo’yu (Bütün Dünya) 2018’in hemen başında yayınlayan Khruangbin, geride bıraktığımız Perşembe ve Cuma günleri ülkemizi de ziyaret etti. Salon İKSV’de art arda iki gün dinleyici ile buluşan ekibin Sezen Aksu – Geri Dön cover’ı (Mark Speer her ne kadar karıştırsa da) bir yana tüm parçalar, eşsiz bir derecedeydi. Siz de daha tanışmadığınız, belki de hayatınız boyunca tanışamayacağınız, dünya ezgilerini duymak istiyorsanız Khruangbin’i dinleyin. Hangi türde olduğunun hiçbir önemi yok!


Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız