Fatih Akın’dan bir başyapıt: PARAMPARÇA I SİNEMA

Dünya prömiyeri 26 Mayıs 2017 tarihinde Cannes Film Festivali‘nde yapılan ve başrol oyuncusu Diane Kruger’e festivalde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıran Fatih Akın’ın son filmi Paramparça (In the Fade) nihayet Türkiye’de gösterime girdi.

Paramparça, Fatih Akın, 2017

1973 yılında Hamburg’ta dünyaya gelen ve Duvara Karşı, Temmuzda, Yaşamın Kıyısında ve Soul Kitchen gibi birbirinden başarılı pek çok filme imza atan Fatih Akın Almanya’nın en iyi yönetmenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Aus dem Nichts, Fatih Akın sinemasına alışkın olan izleyicileri yine şaşırtmayan öğelerle dolu.

Fatih Akın Diane Kruger ve Numan Acar ile

Hikayenin merkezinde yine Hamburg ve Türk-Alman ilişkileri var.  Sağlam bir senaryo, muazzam oyunculuklar ve etkili hikaye anlatımı ve çok iyi müziklerle süslenmiş başarılı görüntü yönetmenliği Fatih Akın’ın her filminde karşımıza çıkan özellikler. Yalnız bu kez Akın tipik kültürler arası dokunuşlarını ve eğlenceli dilini tamamen bir kenara bırakarak baştan sona gerilimi oldukça yüksek ve insan ruhunun derinliklerine işleyen bir hikayeyi anlatmayı tercih etmiş.

Diane Kruger, Numan Acar, In the Fade

Film, Almanya’da son yıllarda artan Neo Nazi olaylarına dikkat çekiyor. Fatih Akın senaryoyu gerçek olaylardan esinlenerek yazmış.  2000 ile 2007 yılları arasında faaliyet gösteren ve 8’i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü Paramparça’nın ekseninde yer alıyor.

Paramparça’nın başrol oyuncusu Diane Kruger Katja Şekerci karakteri ile filmi adete tek başına sırtlayıp başarıya götürüyor.

Katja Şekerci rolünde Diane Kruger, Paramparça

İlginçtir ki Aus dem Nichts Almanya doğumlu Diane Kruger’ın ilk Almanca filmi.

Daha önce Quantin Tarantino, Wolfgang Petersen, Andrew Niccol, Bille August gibi ünlü yönetmenlerle çalışan Kruger’ın hayali bir gün mutlaka Fatih Akın ile çalışmakmış. Bir davette Fatih Akın ile tanışan Kruger ona olan hayranlığını dile getirerek birlikte çalışmak istediğini belirtmiş ve bu görüşmeden iki yıl sonra Fatih Akın Katja rolünü senin için yazdım diyerek Diana Kruger’ın kapısını çalmış.

In the Fade Paramparça Aus dem Nichts

In the Fade’in tanıtım döneminde verdiği röportajlarından birinde Diana Kruger filmle ilgili başlangıçta çok beklentisinin olmadığını ve Fatih Akın ile aralarında geçen ilginç iddiayı anlatıyor.

Diane Kruger Cannes Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu

Akın kendisine filmin Cannes’da gösterileceğini, çok ilgi göreceğini ve hatta en iyi kadın oyuncu ödülünün kendisine verileceğini tahmin ettiğini söylüyor. Diane Kruger da böyle bir şey olmayacağını dile getirince iddiaya giriyorlar. Eğer Diane Kruger iddiayı kaybederse hayatında ilk defa vücuduna bir dövme yaptıracak ve bu dövme Hamburg’u temsil eden geleneksel denizci çapası olacak. İddiayı kaybeden Diana Kruger çapa dövmesini ayak bileğine yaptırmış ve yine aynı röportajda söylediğine göre Hamburg’ta yaşayan annesi bu olaya çok sevinmiş.

In the Fade Paramparça

Katja karakteri için aylarca hazırlık yapan Kruger hala Katja’nın dinlediği müzikleri dinlediğini ve çok fazla sigara içen bir karakter olduğu için kendisinin de aylarca sigara alışkanlığını bırakmaya uğraştığını (sonunda bırakabilmiş) belirtiyor.

75. Altın Küre Ödülleri En İyi Yabancı Film Paramparça

Oscar adaylığı gelmedi ama Paramparça 75. Altın Küre Ödül Töreni’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” Altın Küre Ödülü’ne (Golden Globes) layık görüldü. Kısa konuşmasında Fatih Akın başrol oyuncusuna ve filmde emeği geçen Almanya’daki ve Yunanistan’daki çalışma ekibine teşekkür etti.

Fatih Akın ödüllere aşina bir yönetmen. İşte şimdiye dek kazandığı ödülleri:

1998 Bavaria Film Ödülleri – En İyi Genç Yönetmen (Kısa ve Acısız)
1998 Locarno Film Festivali – Bronz Leopar (Kısa ve Acısız)
2004 Berlin Film Festivali – Altın Ayı (Duvara Karşı)
2004 Avrupa Film Ödülleri – En İyi Film, İzleyici Ödülü (Duvara Karşı)
2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 Bavaria Film Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Sineması LUX Ödülü (Yaşamın Kıyısında)
2007 Cannes Film Festivali – En İyi Senaryo Yaşamın Kıyısında
2014 – Douglas-Sirk Ödülü

İkili bir röportajlarında yine birlikte çalışacaklarını söylüyor. Kesinlikle doğru bir tercih.

Paramparça’yı kaçırmayın.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız