Film gibi bir akşam: Bubba Gump Shrimp Co. Londra | GURME

Forrest Gump, hafızam beni yanıltmıyorsa arkadaşlarımla gittiğim ilk sinema filmiydi. 1994 yılında ülkemizde gösterime giren bu kült yapım, 13 dalda Oscar adayı olup altı dalda ödül kazanmayı başarmıştı. Mevzuya buradan girince 24 yıllık bir filmin lüzumsuz bir eleştirisini okuyacağınızı düşünmüş olabilirsiniz ancak bu bir restoran incelemesi.

Dünya çapında 43 ayrı şubesi bulunan Bubba Gump Shrimp Co., restoran zinciri konseptini tamamen fimle dayandırmış eğlenceli bir yemek deneyimi sunuyor. İlk olarak eşimle balayımızda New York’ta tanıştığımız mekanın bir şubesini Londra’da bulunca eski günleri de anmak adına ziyaret etmemiz kaçınılmaz bir haldi. Balayında gittiğiniz restorana 19 aylık bebeğinizle gidince aynı restoranı değerlendirirken önemsediğiniz konuların ne kadar değiştiğini fark ediyorsunuz.

Öncelikle eğer hafta sonu akşam yemeğinizi burada yemeyi planlıyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Eğer bu ufak detayı atlarsanız bir saate yakın sıra beklemeyi göze almış olduğunuzu bilmelisiniz. İsminizi sıraya yazdırırken size adınızı değil en sevdiğiniz filmi soruyorlar. Forrest Gump demeniz bir şey değiştirmiyor – denedim değiştirmedi – ve yaklaşık bir saatlik bekleme süreniz başlıyor. Bu süreyi alt katta bulunan Forrest Gump temalı ürünleri inceleyerek ve satın alarak geçirebilirsiniz, açıkçası hiç de sıkılmazsınız.

Filmdeki bir sürü noktaya gönderme yapan ürünleri burada bulmanız mümkün. Forrest Gump’ın koşarken giydiği t-shirtün aynı rengini kullanan ürünlerden masa tenisi toplarına, Amerikan futbolu topundan bayraklara kadar ne ararsanız var.

Favori filminizin ismi söylendikten sonra üst kata çıkmaya “hak kazanıyorsunuz”. Bu bölüme girdikten sonra film ile ilgili sözler, fotoğraflar ve televizyonlarda filmin kendisi sizi karşılıyor.

Aşağıda uzunca bir süre beklediğimiz için haliyle oldukça aç olarak masamıza oturuyoruz. Hemen bebek sandalyesi de geliyor, ortamın çok hareketli ve renkli olması bebekleri eğlendirmesi açısından çok olumlu. Ayrıca tüm çalışanlar çocuklara karşı çok ilgili. Hemen bir balon şişirilip hediye ediliyor, bu nereden baksanız on dakikadan fazla eğlenen çocuk demek. Artı puan gibi artı puan!

Sizinle ilgilenen kişi hemen restoranın en basit ve en etkili kuralını anlatıyor. Eğer garsonu çağırmak istiyorsanız “STOP FORREST STOP” işaretini kullanıyorsunuz; herhangi bir isteğiniz yoksa haliyle “RUN FORREST RUN”. Böylece Amerikan merkezli restoranların geleneği olan yemek ortasında gelip “Her şey yolunda mı?” sorusunu ortadan kaldırmış oluyorlar.

Filmi hatırlamayanlar için bu bölümü özet geçeyim: Bubba ana karakterimiz Forrest Gump’ın Vietnam savaşı esnasındaki en yakın dostu. Bubba karides işi yapmak istiyor ve karides ile ilgili bildiği her şeyi günler, haftalar, aylar boyunca Forrest Gump’a anlatıyor. Bubba Vietnam Savaşı’nda öldükten sonra Forrest Gump komutanı ile birlikte bir karides av teknesini satın alıyor ve karides avında bir şekilde çok başarılı olup zengin oluyor.

Buradan hareketle restorandaki neredeyse tüm ürünler karides odaklı. Karides odaklı olmayan ürünler deniz mahsulü bir de Amerikan burgeri var tabii ama adında Shrimp (karides) geçen restoranda ısmarlamanın hiç lüzumu yok.

Sadece Bubba Gump için değil, tüm restoranlar için genel bir tavsiyede bulunayım: Eğer sıklıkla gidebileceğiniz bir restoran değilse ve menüde her yemeğin değil, sadece bazı yemeklerin fotoğrafı varsa fotoğraflı yemeklerden birisini seçin. Her restoran en iyi yaptığı yemeklerin fotoğrafını menüye koymayı tercih eder.

Ben bu altın kuralı atlayarak Jenny’s Catch sipariş ediyorum. Forrest’ın annesinin dediği gibi “Stupid is as stupid does” tam Türkçe çevirisi olarak şöyle diyebiliriz: “Aptallık yapan aptaldır”. Eşim her zamanki gibi menüdeki en güzel yemeği bulmayı başarıyor. Eğer Bubba Gump’a gidecekseniz ortaya bir Shrimper’s Net Catch söylemelisiniz. Bir kova karidesi ağız tadıyla yemenin en keyifli yolu kesinlikle bu.

Servisin hızı ve kalitesi gayet yerinde, gece boyunca hiçbir sorun ile karşılaşmıyoruz. Şunu da söylemekte fayda var; gece bitip evinize döndüğünüzde anlıyorsunuz ki restoranda size sattıkları temel ürün yemek değil, filmin deneyimini bir bütün halinde size sunuyor. Yemek bu noktada sadece bir araç. Yemek yerken hoşça vakit geçirmeniz için her şey düşünülmüş durumda. Eğer kafanızı birkaç dakika etraftan kaldırıp televizyona odaklanırsanız her sahnesi iyi kurgulanmış filmden birkaç an ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Bu arada içtiğiniz bazı içkilerde kullanılan özel tasarım bardakları çıkışta size hediye ediyorlar. Böylece çıkarken evinize restorandan bir şeyler götürme fırsatı da bulabiliyorsunuz. Tabii Yetkin’e kalsa restorandaki tüm topları eve götürmemiz gerekebilirdi ama şimdilik bardaklarla yetiniyoruz.

Güzel bir akşam geçirip ortalamanın üzerinde yemekler tatmak istiyorsanız Bubba Gump Shrimp Co. doğru bir seçim olabilir. Restoranın ambiyansını uzun süre unutamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yine de altın kuralı unutmayın!

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız