Kadının sesi: Virginia Woolf | EDEBİYAT

Ünlü İngiliz edebiyatçı Virginia Woolf, 1941 yılında, 28 Mart gününde henüz 56 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Virginia Woolf

Eserleri kadar hayat hikayesi ve söylemleriyle de ilgi çeken Woolf, feminizmin ve modern edebiyatın öncü isimlerindendi.

25 Ocak 1882 tarihinde Londra’da doğan romancı, eserlerinde farklı teknikleri deneyerek 20. yüzyıl kadınlarının iç dünyalarını ve erkek egemen dünyada var olabilmenin sancısını ustalıklı bir dil ile anlattı.

Virginia Woolf

Yaşadığı dönem olan Victoria Çağı’ndan nefret eden Virginia Woolf, kadınların okula gönderilmemesinden dolayı erkek kardeşleri gibi okuyamamış ve eğitimini evde tamamlamak zorunda kalmıştı.

1912 yılında matbaacı olan Leonard Woolf ile evlenmesi, hayatının dönüm noktalarından biriydi. Böylelikle dönemin edebiyat çevrelerinde kabul görmeyen eserlerini özgürce yayınlatabilmiş oldu.

Virginia ve Leonard Woolf

Evlendikten sonra aşçılığa merak saran Woolf’un evlilik yüzüğünü bir pudingin içinde pişirdiği rivayet edilir.

Delilik ile dahilik arasında gidip gelen bir zihne sahip olan Virginia Woolf, eserleri ve kişiliği ile Sylvia Plath, Gabriel Garcia Marquez, Margaret Atwood gibi isimlere ilham kaynağı olmuştur.

Virginia Woolf

Hayatı boyunca depresyonla mücadele olan Woolf, 28 Mart 1941 tarihinde ceplerine taşlar doldurarak kendini Ouse Nehri’nin kollarına teslim etti.

Ardında da eşine şu mektubu bırakmıştı:

En sevdiğim,
Yeniden delirmek üzere olduğuma eminim. O korkunç dönemlerden birine daha göğüs gerebileceğimizi sanmıyorum. Ve bu sefer toparlanamayacağım. Sesler duymaya başladım ve dikkatimi toplayamıyorum. Ben de yapılabilecek en iyi şey gibi görüneni yapıyorum. Sen bana mümkün olan en büyük mutluluğu verdin. Biri her ne yapabilirse hepsini yaptın. İki kişinin bizden daha mutlu olabileceğini düşünmüyorum, ta ki bu korkunç hastalık gelene kadar. Artık mücadele edemiyorum. Hayatını berbat ettiğimi, bensiz çalışabileceğini biliyorum. Ve yapacaksın, biliyorum. Görüyorsun, bunu bile düzgün bir şekilde yazamıyorum. Okuyamıyorum. Söylemek istediğim şey şu; hayatımın bütün mutluluğunu sana borçluyum. Bana karşı hep sabırlıydın ve inanılmaz bir şekilde iyiydin. Bunu söylemek istiyorum – herkes biliyor. Eğer biri beni kurtarabilseydi, o sen olurdun. Senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey benden gitti artık. Hayatını daha fazla mahvedemem.
Sanmıyorum ki başka iki kişi bizim olduğumuz kadar mutlu olabilsin.

V. 

19 Nisan 1941’de Virginia Woolf’un ölü bedeni nehir kıyısında bulunmuş ve cesedi yakılarak evinin bahçesindeki ağaç altına gömülmüştür.

Virginina Woolf intihar mektubu

Günümüzde de çok okunan ve tartışılan yazarlardan olan Virginia Woolf’un eserleri şöyle:

Dışa Yolculuk (1915), Gece ve Gündüz (1919), Jacob’un Odası (1922), Mrs. Dalloway (1925), Deniz Feneri (1927), Orlando (1928), Kendine Ait Bir Oda (1929) Dalgalar (1931) Yıllar (1937)

Eserlerinden Orlando, Kendine Ait Bir Oda, Bayan Dalloway ve Deniz Feneri beyaz perdeye uyarlanmış, kendi hayatı da çeşitli filmlere ve tiyatro oyunlarına konu olmuştur. Bunlardan en ünlüleri, 2002 yılında Michael Cunningham’ın aynı isimli romanından uyarlanan ve Woolf’un çalkantılı hayatını konu alan The Hours (Saatler) isimli filmdir. 

Film, Virginia Woolf’u canlandıran Nicole Kidman‘a Oscar kazandırmıştır.

Ünlü tiyatro yazarı Edward Albee tarafından kaleme alınan Kim Korkar Virginia Wolf’tan (Who’s Afraid of Virginia Woolf) da en tanınan ve sevilen oyunlardandır.

Virginia Woolf’tan bazı alıntılar:

  • Bir kadın olarak, ülkem yok. Bir kadın olarak, bir ülkem olsun istemiyorum. Bir kadın olarak, bütün dünya benim ülkem.
  • Kendiniz hakkında doğruları söylemezseniz, başkaları hakkında da doğruları söyleyemezsiniz.
  • Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!
  • Hiçbir çağ bizimki kadar rahatsız edici bir şekilde cinsiyetin bilincinde olmamıştır; British Museum’daki erkekler tarafından yazılmış sayısız kitap bunun bir kanıtıdır.
  • Bir hayali öldürmek bir gerçeği öldürmekten daha zor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız