Kendin yap: Takvim | YAŞAM

ÜRETMEK…

Günlük hayatta herkes yoğun bir temponun içerisinde. Eve hepimiz yorgun geliyoruz ve tek derdimiz ‘dinlenmek’ oluyor. Ancak çoğu kimse ‘dinlenmeyi’ sadece uzanmak, yatmak, televizyon izlemek vs. olarak algılıyor. Herkesin anlayışına saygı duymakla birlikte bazı doğruları da atlamamak gerektiği düşüncesindeyim.

Geçmişe şöyle bir baktığımızda, eski zaman insanlarının daha mutlu, huzurlu, neşeli, sakin, sağlıklı olduklarını görürüz. Neden öylelerdi, biz niye böyleyiz? Bu sorunun cevabı çok basit: Üretiyorlardı!

Günümüzde, başta çocuklar olmak üzere her yaş grubu insan “hazır” yaşıyor. ‘Hazırı’ seviyor, ‘hazır’ olanı alıyor, ‘hazır’ olunca yiyor vs. Bu yüzden de doyumsuz. Dikkat edin, ruhunu doyurmaya çalışan çok az. Kişi, yapması gereken rutin şeyleri yaparak gününü tamamlıyor. Dolayısıyla hareketsiz, dolayısıyla üretmiyor, teknolojiye (özellikle de telefon ve sosyal medya) bağımlı yaşıyor, dolayısıyla huzursuz ve yalnız.

Şurayı da elbette atlamamak lazım; yaşadığımız zamanın dışına çıkamayız. O kızdığımız akıllı telefonlardan uzak kalamayız ya da televizyon izlemeden duramayız. Fakat tüm bunları en aza indirgeyerek kendimize de vakit ayırabiliriz. İlkin bu çok zor gelse de zamanla alışacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü insan alışkanlıklarını kendi belirler. Tercihler doğru yapıldığında yaşam şartları da ona göre şekillenir. Gerekli olan, sadece “istemek”…

2,5 saat reklamlarla dolu bir dizi izlemek yerine çıkıp bir yürüyüş – egzersiz yapılabilir. Hoş bir müzik eşliğinde bol havuçlu bir kek yapılabilir. Boyama kitabı alıp ruha terapi gibi gelen boyalarla uğraşılabilir. Bir örgü örülebilir. Her tarzdan kitaplar okunabilir ki üretmenin zirvesidir okumak; çünkü öğrenmek ruhun en değerli gıdasıdır.

Aşağıda size kendi tercihimi de örnek olarak anlatmaya çalıştım. İnternette, Pinterest gibi farklı sitelerde rastlayıp çok hoşuma giden bir takvim hazırladım. Fiyatları çok uygun olan bu takvimler elbette alınabilir ama yine hazıra konmuş olmaz mıyım, dedim ve oturdum bir akşamda yaptım. İhtiyacınız olan ki evinizde mutlaka bulunan kâğıt (kalın olsun diye resim kâğıdı kullandım), makas, kalem, cetvel ve sulu boya.

Kâğıtları 20×20 cm boyutlarında kestim. Siz farklı boyutlarda da yapabilirsiniz ancak ben aynı zamanda planlayıcı olarak da kullanmak niyetindeydim. Çünkü yapılması gerekenler sürekli unutulduğu için not almak daha düzenli olmayı sağlıyor fikrindeyim.

Unutmayın, alışkanlıklar bizlerin seçimi, huzurlu ve mutlu olmak bizim elimizde…

Takvimin yapım aşamasına gelecek olursak:

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız