Mesut Özil’in büyülü futbolu | KİTAP

İngiltere’nin Arsenal takımında forma giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil‘in ismi, uzun yıllardır sıklıkla büyü, sihir anlamlarına gelen magic kelimesiyle birlikte anılıyor.

Mesut Özil, Arsenal, 2017 2018 Premier Lig

2013 yılından bu yana Premier Lig’de top koşturan ve sözleşmesini 2021 yılına dek uzatan futbolcu, İngiltere’nin en sevilen isimlerinden. Mesut Özil‘in haftalık kazancı dudak uçuklatan cinsten; haftalık 280 bin Pound yani yaklaşık 1.2 milyon TL.

Belki de bu sebeptendir ki takımı Arsenal, maç kaybettiğinde en fazla eleştiri oklarını üzerine çeken isim de Özil oluyor.

Mesut Özil

Tüm eleştirilere rağmen istatistiklerine baktığımızda ise tarihin en başarılı futbolcularından birini görüyoruz. Premier Lig’de 141 maçta 50 asist yapan Mesut Özil, 143 karşılaşmada bu rakama ulaşan Fransız eski futbolcu Eric Cantona’nın rekorunu yakın zamanda ele geçirdi.

Kendisi aynı zamanda Alman Milli Takımı’nın daimi oyuncularından. Almanya, 2014 yılında Dünya Kupası’nın sahibi oldu.

Per Mertesacker, Podolski ve Özil, 2014 Brezilya

Mesut Özil, üst üste beş kez Almanya’nın en sevilen futbolcusu seçildi. İngiltere’de de çok sevilen oyuncu için Arsene Wenger’in ünlü bir sözü var: ”Eğer futbolu seviyorsanız, Mesut’u da seviyorsunuzdur.”

Böylesine başarılı ve sevilen bir oyuncunun kitabının çıkmaması elbette ki düşünülemezdi.

Mesut Özil Futbolun Büyüsü

Özil’in hayatını konu alan Mesut Özil Futbolun Büyüsü ve Gerçekleşen Hayaller kitabı, Türkiye’de piyasaya çıktı.

Kitap, ilk önce Almanca Die Magie des Spiels: Und was du brauchst, um deine Träume zu verwirklichen ismiyle Mart 2017 tarihinde Almanya’da, bir ay sonrasında, Nisan 2017 tarihinde ise İngiltere’de Gunning for Greatness: My Life ismiyle yayınlandı.

Mesut Özil Futbolun Büyüsü ve Gerçekleşen Hayaller

Kai Psotta’nın Mesut Özil ile yaptığı röportajlar neticesinde kaleme aldığı kitap, Semih Uçar çevirisiyle tam bir yıl sonra Doğan Kitap’tan çıkarak ülkemizde piyasaya sürüldü.

Eserin ön sözünde Almanya A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü ile Manchester United Teknik Direktörü Jose Mourinho‘nun, Mesut Özil ile ilgili görüşleri ön söz olarak yer alıyor.

Futbolun Büyüsü‘ne yalnızca bir futbol kitabı olarak bakarsak hem kitaba hem de Özil’e haksızlık etmiş oluruz.

Mesut Özil, kitapta yalnızca futbol kariyeri ve anılarından değil aynı zamanda çocukluğundan, aile ilişkilerinden ve Türklerin gözünden Almanya’da yaşamanın nasıl bir şey olduğundan da bahsediyor.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gelsenkirchen bölgesinde doğup büyüyen Mesut Özil, kitapta okula başlayana kadar Almanca konuşamadığını, çok fakir bir aileden geldiklerini, annesinin kendisini ve kardeşlerini okutmak için temizlik yaptığını ve oturdukları ev çok eski olduğundan arkadaşlarından utanıp okul servis aracına hiç bilmediği güzel bir evin önüne gidip bindiğini anlatıyor.

Real Madrid’te oynadığı dönemde Mourinho ile olan kavgası, kitabın okuması en ilginç bölümlerinden.

Mesut Özil ve Jose Mourinho, Real Madrid

Mourinho’nun maç arasında soyunma odasında taklidini yaptığını, kendisinin de formasını çıkararak direktörüne fırlattığını anlatan Mesut Özil, “Pes mi ediyorsun yani. O kadar korkaksın ki ağla hadi. Zırla bakalım. Bebeksin sen. Duşa git. Sana ihtiyacımız yok. Sen Zidane değilsin. Asla, hiçbir zaman, sen onun yanına bile yaklaşamayacaksın. diyen teknik direktörüne çok sinirlendiğini ve kafasına kramponlarını fırlatmak istediğini yazıyor.

Bizim tabirimizle kavgada söylenmeyecek bu laflar, Mesut Özil’i sadece anlık sinirlendirmiş oysa ki. Mourinho’yu çok sevdiğini ve ondan çok şey öğrendiğini, bu tartışmadan da esasında çok şey öğrendiğini belirtiyor hemen sonrasında.

Zaten kitabı okurken de Özil’in karakterini az çok anlıyorsunuz; naif, dürüst, aile ve arkadaşlık ilişkilerine her şeyden fazla önem veren ve sürekli kendisini geliştirmek isteyen bir adam.

Futbolun Büyüsü ve Gerçekleşen Hayaller, bir çırpıda okunan, keyifli bir nereden nereye geldim hikayesi. Biyografi kitaplarını okumayı sevenler kaçırmasın.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız