Miró yeniden İstanbul’da! | SERGİ

Sürrealist sanatın en önemli isimlerinden Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eserinden oluşan sergisi Joan Miró – Litografi ve Gravür İstanbul’da açıldı.

Blue II, 1961, Joan Miro

Daha önce Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenen Miro eserlerine bu kez UNIQ Expo ev sahipliği yapıyor.

Miro sergisine aynı zamanda Picasso‘nun 20 eseri de eşlik ediyor.

Joan Miró kimdir?

Joan Miró Ferra, 20 Nisan 1893’te marangozluk ve kuyumculukla uğraşan zanaatçı bir ailenin çocuğu olarak Barselona’da dünyaya geldi.

Joan Miro

 

Küçük yaşlardan itibaren sanata ilgi duyan Miró, ticaret okulunu bırakıp Escola de la Llotja’ya (Llotja Güzel Sanatlar Akademisi) girdi. Bir ara ailesinin isteği üzerine memurluk da yapan Miro, 1912 yılında Francesc d’Assís Galí’nin Barselona’daki sanat okuluna katılarak hayatını tamamen resme adadı.

Joan Miro

1918 yılında ilk sergisini açan Miro, 1920 yılında Paris’te Picasso ile tanıştı ve ikili yakın arkadaş oldular.

Joan Miro

Paris’teki ilk sergisini 1925 yılında açan Miro’nun hayranlarından biri de ünlü yazar Ernest Hamingway‘dir. Hamingway, Miro’nun o dönemde gittiği jimnastik salonundaki boks partneridir. Miro’nun The Farm isimli tablosunu satın alan Hamingway, bu tablo için “Bu resim, İspanya’da iken hissettiklerinizi anlatıyor, İspanya’da değilken ve hatta gidemezken neler hissettiğinizi de anlatıyor. Bu iki zıt şeyi aynı tabloda hiç kimse resmedemez!” der.

The Farm, Joan Miro

Sürrealizm, Kübizm ve Fütürizm gibi akımlardan etkilenen sanatçının aynı zamanda heykelleri, duvar resimleri ve duvar halı çalışmaları da bulunmakta. Barcelona’ya pek çok eser bırakan Miro, aynı zamanda ülkesinin turizm logosunu da tasarlamıştır.

Joan Miro, 1983’te İspanya’nın Palma de Mallorca şehrinde yaşama veda etti.

Miro sergisi 2 Aralık’a kadar görülebilir.

Ziyaret saatleri:

Pazartesi: 12.00 – 18.00
Salı, Çarşamba, Perşembe: 10.00 – 18.00
Cuma, Cumartesi: 10.00 – 19.00
Pazar: 10.00 – 18.00

Adres: UNIQ İSTANBUL Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer / İstanbul

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız