Netflix’in taktığı konu: Heorin(e) – Oscar Adayları | SİNEMA

Dikkatinizi çekiyordur, Breaking Bad’in elde ettiği başarının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde film/dizi endüstrisinde çok sayıda uyuşturucu ve uyuşturucu baronu konulu dizi, film, belgesel yayınlanmaya başladı.

Uyuşturucu, ABD’de önemli bir sorun ve bu sorun gün geçtikçe büyüyor. Bu sorunu uyuşturucu satanlar veya kullananlar perspektifi yerine uyuşturucuyla mücadele edenler perspektifinden anlatmayı seçmiş kırk dakikalık bu kısa film, üç ana kadın karakter üzerinden uyuşturucu mücadelesini izleyicilerine aktarıyor.

Bende filmin yapım aşamasında “Haydi ödüllere koşacak bir film yapalım, konusu daaaaaaa uyuşturucu ile savaş olsun!” şeklinde bir yaklaşım olduğu hissi uyandı.

Heroin(e), Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Virginia eyaletindeki Huntington bölgesinde geçiyor. Bölge, Amerika ortalamasının on katı kadar uyuşturucu bağımlısının yaşadığı bir bölge.

Üç ana kadın karakterden itfaiye çalışanı olan Jan Rader’ın gözünden her gün yüksek dozda uyuşturucu kullanımı sebebiyle ölümden döndürdüğü hastaların gerçek hikayelerini görüyoruz. Heroin(e), belgesel niteliğinde de olduğundan aynı zamanda Batı Virginia eyaletinde ilk kez bir kadın itfaiye çalışanının itfaiye müdürüne terfi etmesine de tanıklık etmemiz sağlanıyor.

Diğer ana karakter Yargıç Patricia Keller, uyuşturucu bağımlılarının hastane, hapis ve sosyal hizmetler bölümlerinden hangisine gideceğine karar verirkenki anaç tavırlarına ve uyuşturucu bağımlıları ile kurduğu güven ilişkisine vurgu yapıyor.

Son ana karakterimiz belediye çalışanı Necia Freeman ise gece geç saatlerde uyuşturucu kullanan fahişelere belediye adına yemek götürerek onların güvenini sağlayan ve onları yardım almaya teşvik eden bir karakter.

Film genel olarak uyuşturucu bağımlılığı ile baş edilebileceğini, bunun kader olmadığını vurgulayan umut verici bir kırk dakika geçirmenizi hedeflese de bunu biraz fazla göze sokuyor. Yarattığı uyuşturucu da kullansanız sizi kurtarırlar, istediğiniz anda bırakabilirsiniz algısı izleyici de uyuşturucu bağımlılığı o kadar da zorlayıcı bir şey değilmiş düşüncesini oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında bağımlılara umut verme “görevi” ile uyuşturucu kullanmayanları teşvik etme yanlışlığı bir noktada iç içe geçiyor.

Filmin IMDB puanı 6.5. Bir gerçekten ancak bu kadar 6.5 olabilir. Oscar adaylarına göz atmak gibi bir niyetiniz varsa 40 dakika ayırmanızda bir sakınca yok ama bir sene içerisinde bu çalışmayı hatırlamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız