New York City’de Bir Noel Klasiği: “Christmas Spectacular Show” | SAHNE

Herkese iyi yıllar! Amerikalıların Holiday Season” diye adlandırdığı Aralık ayı, Avrupa’da olduğu gibi Amerika’da da yine dolu dolu geçti. Özellikle New York City pek çok etkinliğe sahne oluyor bu ayda. Bunlardan biri de uzun zamandır izlemeyi çok istediğim Christmas Spectacular Show” idi. Sonunda yapılacaklar listemden bir kalemi daha çıkarmış olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

Radio City Hall

Christmas Spectacular Show, 1933 yılından beri her yıl Aralık ayı boyunca New York City’de Radio City Hall’da yapılan, sahne önü, orkestrası ve sahne arkasıyla toplamda 250 kişiden fazla bir ekip tarafından hazırlanan muhteşem bir gösteri. Gösterinin asıl yıldızı Rockettes ekibi. Bu ekip toplamda 80, sahne önünde 40 kadın dansçıdan oluşuyor. Ana konusu noel olan gösteri, şarkılar, danslar, şakalar ve geleneksel Noel ritüellerinden oluşuyor.  

Bu gösteriye sahne olan Radio City Hall, 1932’de gösteri merkezi olarak açılmış. New York City’nin oldukça turistik bir yeri olan Rockefeller Center’da bulunmakta. Bu muhteşem mekan bugün hala pek çok gösteri ve konsere ev sahipliği yapmakta. Daha kapıdan içeri girer girmez dekorasyonuyla  sizi büyüleyen bir yer.

Rockettes

Gösteriye girerken 3D gözlük dağıttıklarında oldukça şaşırdım ve böyle bir gösteride gözlükle ne yapacağımıza anlam veremedim. Gösterinin başında yapılan bir anonsla Noel Baba’nın talimatıyla gözlüklerimizi takmamız gerektiği söylendi. Ayrıca bu anonsla gösteride flaşsız fotoğraf çekmenin serbest olduğu da belirtildi ve orkestranın açılış müziğiyle gösteri başladı.

Geyikler

 

İlk önce geyik kostümleri giymiş Rockettes çıktı sahneye ve ardından da Noel Baba geldi. En nihayetinde Noel Baba, geyikler tarafından çekilen arabasına oturdu ve bize 3D gözlüklerimizi takmamızı söyledi. İşte Manhattan’da uçuyorduk hep beraber… İnanılmaz bir hissiyatı vardı gerçekten. Bu kadar gerçekçi yapmış olmaları çok şaşırtıcıydı. Kısa bir Manhattan turundan sonra Rockettes bu kez başka kostümlerle dansına devam etti. Rockettes kadınlarının birbirleriyle uyumları kusursuzdu. Ayrıca neredeyse hepsi aynı boydaydı. Sahnede uyumu bozacak hiçbir şey yoktu.

Oyuncak hayvanlar

Üçüncü bölümde Rockettes bu defa oyuncak ayı, fare, köpek, domuz gibi hayvan kostümleri içinde noel ağacı etrafındaki dansını yaptı. Bundan sonraki bölüm benim en çok beğendiğim kısım oldu. Sahnede yine Rockettes vardı fakat bu sefer tahta askerler olarak. Tahta askerleri, Fındıkkıran balesini izleyenler hatırlayacaktır. Fındıkkıran (Nutcracker) önderliğinde farelerle savaşan tahtadan oyuncak askerler. Fındıkkıran, Noel ile özdeşleşmiş bir figür olduğundan bu gösteride o askerleri görmek şaşırtıcı değildi. Robotik hareketlerle askerler geçitlerini yaptılar ve en sonunda da bir top patlamasıyla yan yana dizilmiş askerler domino taşları gibi birbiri üzerine yavaş yavaş devrildi. Bu sahne gerçekten çok etkileyiciydi. Kontrolü kaybetmeden domino gibi devrilmek müthiş bir görsel şölendi. Bundan sonra bir sürü Noel Baba hep birlikte dans etmeye başladı sahnede. Noel Baba aynı anda birden fazla yerde olabildiğini kanıtladı bizlere.

Geldik askerlerden sonra en çok hoşuma giden bölüme: Noel sezonunda New York City’nin sokaklarında bir otobüs turu. Sahneye şehir turu yapmak için kullanılan, kırmızı City Sightseeing” otobüslerinden getirdiler ve Rockettes kızları içine doluştu. Arkadaki görsellerde New York City’nin sokakları vardı ve otobüs sağa sola dönerek sokaklarda dolaşıyordu. Biz de sanki o otobüsün içindeydik. İnanilmaz bir kurguydu gerçekten. Tekrar Radio City Hall’e döndük ve gösteri kaldığı yerden devam etti. (Otobüs sahnesinden kısa bir kesit)

Sonraki kısım Noel Baba ve iki kardeş arasında geçen bir piyesten ibaretti. Noel Baba’ya inanmayan büyük abi ve ona tüm kalbiyle inanan küçük bir çocuk… Noel Baba büyük abiyi ikna etmek için çocukları alıp kuzey kutbundaki evine, çocuklar için hazırladığı hediyeleri üretip paketlediği fabrikaya götürdü. Burada iki kardeş, kız kardeşleri için bir hediye seçtiler. En sonunda abi de Noel Baba’nın varlığına inandı.

Kapanış, İsa Peygamber’in doğumunu temsil eden “The Living Nativity” sahnesiydi tabii ki. Christmas yani Noel, İsa Peygamber’in doğum gününü kutlamak için yapılan bir bayram zaten. Bu sahne bir ahırda geçiyor. Beşikte İsa Peygamber, başında annesi, melekler, çobanlar, hayvanlar ve bu doğumu kutlamaya gelenler. Bu aslında çok klasik bir Noel dekorasyonu aynı zamanda. Noel döneminde pek çok evin bahçesinde bu dekorasyonu görebilirsiniz Amerika’da.

“Christmas Spectacular Show”, hem New York City ile ilgili hem de Noel ile ilgili pek çok şeyi bir arada bulabileceğiniz bir görsel şov. Biletler 2017 için 60 Dolar’dan başlıyordu. Üstelik çocuklara da hitap eden bir aktivite. Eğer New York City’ye Aralık ayı içinde ziyarete gelirseniz bu Noel klasiği gösteriyi kaçırmayın derim.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız