Peynirin kalbinizi de erittiği restoran: Raclette NYC | GURME

İnternette gezinirken karşıma sık sık farklı ve çok lezzetli görünen yemek videoları çıkar. İşte Raclette NYC’i keşfetmem tam bu şekilde oldu. Bu leziz yemeklere sahip olan restoran ününü bir gecede internete düşen videoya borçlu. İşletmecisi videonun tıklanma rekorları kırdığı günün ertesi günü restoranına geldiğinde kapıdaki kuyruğu görünce inanamadığını aynı gün içinde talebe yetişebilmek için yeni çalışanlar aldığını ve en kısa zamanda da daha büyük bir yere taşındığından yüzünde gülümseme ile bahsediyor. Şu anda East Village, New York City’de küçük ama çok sevimli bir mekânda müşterilerine hizmet etmeye devam ediyor.

Raclette NYC gibi ziyaretçisi çok olan bir yerde yemeğe gitmek için rezervasyonunuzu günler öncesinden yapmak gerekiyor. Hafta içi ve öğle saatleri yoğunluğun daha az olacağı ideal zamanlar. Rezervasyon yaptığım saatten çok önce gitmeme rağmen rahatlıkla yer bulabildim.

New York’un soğuk sokaklarından içeriye adımını attığınızda ahşap masaları olan sıcak ve küçük mekân çok iyi hissetmenizi sağlıyor, etrafa yayılan peynir kokusu da işin cabası. Bar kısmına yakın masama oturduktan sonra daha önceden menüyü inceleyip karar verdiğim şarabı ve tabağı hemen sipariş ettim. Çoğunlukla vejetaryen yemekler tercih ettiğim için seçimimi içinde kuşkonmaz, domates, salata ve baget ekmek dilimleri olan Méditerranée‘den; peynir olarak ise garsonun önerdiği daha tatlı ve çok sert olmayan Weisswein Cheese‘den yana kullandım. Sipariş ettiğim tabak çok bekletmeden geldi. Barın arkasından da görünen özel ızgaralar kullanılarak üst yüzeyi eritilmiş, büyük tekerlek şeklindeki raclette peyniri ayrı olarak geldi ve şef peyniri yemeğin üzerine bıçak yardımı ile bir katman olacak şekilde döktü. Seçtiğim tabak daha çok yeşillik ağırlıklı olduğu için yarı erimiş ve kızarmış peynirin tadına daha çok varma şansım oldu.  Yanında servis edilen sıcak ekmek ve közlenmiş çeri domatesler ile çok keyifli bir öğle yemeği oldu.

Benim de aralarında bulunduğum internette yayılan videolarını izleyen ziyaretçiler Raclette NYC den yüzleri gülerek ve çok memnun bir şekilde ayrılıyorlar. Yemeklerin sunum ve lezzetine bakıldığı zaman bu restorana olan talebi anlamak çok da güç değil. Yemeklerden tatmak isteyen insanlar rezervasyonları hemen doldurup kapıda sıra olmaya devam edecek gibi görünüyor. Umarım bir gün yolunuz East Village, New York City’e düşer.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız