Selanik’ten Çeşme’ye uzanan yolculuk: Rumeli Pastanesi | GURME

Rumeli pastanesi, Çeşme merkezde Kumrucu Şevki’den sonra tatlı mı dondurma mı derken kendinizi bulabileceğiniz en efsanevi yer. Bu pastanede sakızlı dondurmadan tahinli dondurmaya, reçelden kazandibine, kurabiyeden sakız macununa kadar lezzette dorukları yaşayacağınız en özel tatlılar var.

Sakızlı dondurma ile kazandibi ve karadut dondurma ile sakızlı muhallebi.

Bu lezzet durağının kuruluşunun hikayesi ise şöyle:

Tatlıcı Osman Mersin’in anne ve babası, savaş sonrası Avrupa’da yaşayan Türklerin göç etmesi emriyle göçe zorlandılar. Diğer binlerce Türk aile ile birlikte yollara düşerek kağnılarla ve at sırtında uzun bir yolculuğa çıkmak durumunda kaldılar. Uzun yıllardan sonra yeniden anavatana döndüler. 1920 – 1922 senelerindeki bu mübadelede Avrupa’daki Türkler Türkiye’ye, Türkiye’deki Yunanlılar da Yunanistan’a göç ettiler.

Tatlıcı Osman’ın babası, arkadaşına ait ufak bir yelkenli gemi ile yolculuğu tercih edip eşiyle ve iki üç aile ile daha birlikte Türkiye’ye doğru yolculuklarına başlamıştır. Selanik’ten yola çıkan aileler, Sakız Adası’nda (Chios) yolculuklarını tamamladılar. Birkaç ay Sakız Adası’nda konaklayan dedemiz, karşıya Çeşme’ye geçmeye karar vermiştir. Karşıya, Çeşme’ye geçen büyük dedemiz, Çeşme’de kalmaya karar vermiş, Anadolu’nun daha içlerine doğru göç etmesi için ısrar eden arkadaşlarına katılmayıp burada yerleşmeye karar vermiştir. Selanik’teki mesleği olan tütüncülük ve bahçıvanlıkla hayatlarını sürdürürlerken 1921 senesinde kurucuları Osman Mersin dünyaya gelmiştir.

Babası, Osman’ı çok ufak yaşlarından itibaren yine mübadele ile Çeşme’ye yerleşmiş Cemal Usta’mızın yanına verir. Cemal Usta’mızdan bildiği tüm tatlı ve dondurmaları öğrenir, askerden döndükten sonra yine kendileri gibi Selanik’ten mübadele ile gemilerle gelmiş olan bir ailenin kızı rahmetli Şadiye ile evlenir. 1945 senesinde babaannemizin çeyizlik masa ve sandalyeleri ile Çeşme çarşısı içerisindeki ufak dükkanı açar. Tuz-Buz ve meyve karışımıyla doğal dondurma imalatı esnasında bir gün vanilyasının kalmadığını ve sade dondurmasına katamayacağını anladığında o günlerde Çeşme’deki evde bolca bulunan damla sakızını dünyada ilk kez dondurmada dener ve gerek yerli halk gerekse tatile gelen İstanbullu ve İzmirli müşterileri bu dondurmaya bayılırlar. Böylece damla sakızlı dondurma bu dükkanda doğmuş olur.

Çocukluğundan beri yanında yetişmiş oğlu Hüseyin Mersin’e dükkanı devreder. 20 Ağustos 1983 senesinde vefat eder. Şu an günümüzde Tatlıcı Osman Mersin’in kurduğu Rumeli Pastanesi’nin tüm doğal lezzetlerini Hüseyin Mersin ve eşi Semra Mersin ile birlikte oğulları Ali ve Osman Mersin kardeşler devam ettirmektedir.

Türkiye’nin Gurmeleri tarafından Türkiye’nin en iyi 10 dondurmacıları arasında her seçim olduğunda beş kez art arda seçilen bu pastane, uzun süre bu popülerliğini ve lezzetini koruyacak gibi duruyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız