Sevsek de mi kutlasak, sevmesek de mi kutlasak :) – Sevgililer günü nedir? | YAŞAM

Sevgililer günü… Kimine göre tıpkı kara cuma gibi ticari bir gelenek, kimine göre romantizmin en anlamlı günü.

Aşk

Başlangıcı hakkında türlü efsaneler vardır 14 Şubat Sevgililer gününün. Tüm dünyada ortak kutlanan günlerden biridir. Eğer Endonezya, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan ve Özbekistan gibi etik ve dini nedenlerle bu günün yasaklanmadığı bir ülkede yaşıyorsanız  sevgiler günü geldiğinde herkesin aklında aynı sorular vardır: kutlasak mı, ne alsak, gerçekten bu kadar önemli mi?

Kutlamayı ve ayrıntlarını bir yana bırakalım; nereden geliyor bu sevgililer günü ve neden 14 Şubat? Bu konudaki ilk efsane Aziz Valentine hakkında olandır. Efsanelere göre evlenmesi yasak olan Romalı askerleri mürüvvetlerine erdirmek konusunda elini taşın altına koymuş kıymetli bir azizdir ve onu öldüğü gün anmak üzere başlamıştır.

Aziz Valentine

Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat “kuşların çiftleşme günü” olarak kabul ediliyordu. Sevgililer bugünlerde birbirlerine aşk sözcükleri içeren kartlar hediye etmekte ve bu kartlarda birbirlerine “My Valentine” olarak hitap etmekteydiler.

Birds in love

Yine orta çağda, birbirleriyle görüşmeleri kısıtlı olan gençler, Lupercalia adlı Bahar ve Aşk Festivali’nde çektikleri kura ile birbirleriyle flört etmek için her yıl 14 Şubat’ı beklerlerdi.

Eh, bu anlamlı günü fırsat olarak değerlendiren Amerikalı Esther Howland, ilk sevgililer günü kartını göndererek bugünkü tükenmez ateşin fitilini yakmıştır. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde bu yıl sevgililer günü beklenen harcama miktarı 20 milyar dolar… Bu açıdan bakarsak, Esther sadece sevgiliye bir kalp çarpıntısı değil, ekonomiye de can vermiştir.

Esther Howland

Nasıl başlamıştık; “sevgililer günü… Kimine göre tıpkı kara cuma gibi ticari bir gelenek, kimine göre romantizmin en anlamlı günü. ” öyle veya böyle; hayatımızda ve olmaya devam edecek.

Happy Valentine’s Day! Sevgililer gününüz kutlu olsun:)

TT ekibi

1 Yorum

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız