The Cranberries’in solisti Dolores O’Riordan 46 yaşında hayatını kaybetti | MÜZİK

İrlandalı müzik grubu The Cranberries‘in solisti Dolores O’Riordan 46 yaşında hayatını kaybetti.

The Cranberries

90’lı yılların fon müziği olan ve 1994 yılında piyasaya sürüldüğünde pek çok ülkede liste başı olan Zombie parçasının bestecisi ekibiyle birlikte yeni albüm kayıtları için Londra’da bulunuyordu.

Dolores O’Riordan’ın ölüm sebebi henüz tam olarak bilinmiyor ama 2017 yılında The Cranberries sağlık sorunları nedeniyle ABD ve Avrupa turnelerini iptal etmişti. O’Riordan yakın zamanda kendisine bipolar bozukluk teşhisi konduğundan ve hayatının büyük bir bölümünü depresyonda geçirdiğinden bahsetmişti.

Noel Hogan, Mike Hogan ve Fergal Lawler 1990 yılında The Cranberry Saw Us isimli bir grup kurdular. Dolores O’Riordan aynı yıl gruba solist olarak seçildi. Grubun ismi daha sonra The Cranberries  olarak değiştirildi ve böylece Zombie, Salvation, Ode to my Family, Animal Instinc ve Linger gibi hitlerin yaratıcısı efsane ekip rock dünyasına katılmış oldu.

The Cranberries

Dolores O’Riordan, The Cranberries ile birlikte pek çok başarıya imza attı.

Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? (1993), No Need to Argue (1994), To the Faithful Departed (1996), Bury the Hatchet (1999), Wake Up and Smell the Coffee (2001) ve Roses (2012) albümleriyle dünya çapında tanınan ve sevilen alternatif bir rock grubu olmayı başardılar.

Grup 2002 ve 2010 yıllarında Türkiye’de de konser verdi.

Are You Listening? (2007) ve No Baggage (2009) isimli solo albümlerine de imza atan Dolores O’Riordan İrlanda’da yaşıyordu ve dört çocuk annesiydi.

2 Yorum

  1. “Linger” şarkısı Sixpence None the Richer grubuna ait değil miydi? Solisti yine Dolores O’Riordan diye biliyorum 🙂

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız