Trakya Hıdrellez’e hazırlanıyor! | YAŞAM

Hıdrellez Kakava Bahar Şenlikleri

Türk-İslam kültüründe Hızır ve İlyas peygamberlerin buluştuğu ve bu buluşmanın baharı getirdiğine inanılan gün, her yıl 5 – 6 Mayıs tarihlerinde Hıdrellez (Hıdırellez) ismiyle şenlikli bir şekilde kutlanır.

Kakava Hıdrellez Şenlikleri 2018 Edirne foto: TRT

2018 yılının baharı da yine 5 ve 6 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle yurt genelinde kutlanacak.

Şüphesiz ki Hıdrellez Şenlikleri‘nin en renkli görüntüleri, her yıl Trakya bölgesinden özellikle de Edirne şehrinden gelmekte.

Hıdrellez Kakava 2018 Edirne Foto: Özlem Güzelharcan instagram @martiuctu

Romanların yoğunluklu olarak yaşadığı Trakya bölgesinde Hıdrellez, her yıl coşku ile kutlanıyor.

İnanışa göre baharın müjdecisi olan Hıdır Baba’nın türlü çiçeklerden oluşmuş bir cübbesi vardır. Hıdır babanın gittiği yerlerde güller açar, kuşlar öter; doğa uyanır, güzelleşir.

Kakava Hıdrellez Edirne 2018 Foto: Milliyet.com.tr

Romanlar da uzun zamandır Hıdır ve İlyas’ın izinde çeşitli etkinliklerle bu uyanışı kutluyorlar ve bu şenliklere Kakava ismini veriyorlar.

Hıdrellez Kakava 2018 Edirne Foto: Özlem Güzelharcan instagram @martiuctu

Kakava’nın tam ritüeli şöyle: Geceden (5 Mayıs) niyetler belirlenir ve bir kağıda yazılır veya resimleri çizilir. Niyetlerin yazılı olduğu kağıtlar gül diplerine bırakılır. Kimileri bolluk bereket elde etmek için gül yapraklarına para asarlar. Edirne’de Romanlar, Tunca nehri kıyısına giderek orada eğlenir, dans ederler ve sabaha karşı suya girerler. Efsaneye göre nehirden çıkacağı beklenen Baba Fingo, baharın gelişiyle halka şans, bolluk ve bereket getirecektir.

Hıdrellez Kakava 2018 Edirne Foto: Özlem Güzelharcan instagram @martiuctu

6 Mayıs günü çeşitli etkinliklerle eğlenilir. Çekilişler yapılır, maniler okunur. Akşamı ateş yakılarak üzerinden atlanır. Eğer o gün yağmur yağarsa da kimse üzülmez zira 6 Mayıs’ın yağmurlu geçmesi, Hızır ve İlyas’ın buluştuklarında sevinçlerinden ağlamalarının ve bulutların da eşlik ettiğinin bir ispatıdır.

Hıdrellez Kakava 2018 Edirne Foto: Özlem Güzelharcan instagram @martiuctu

5 – 6 Mayıs tarihli Kakava Hıdrellez Şenlikleri için İstanbul’dan ve çeşitli yerlerden Edirne’ye turlar düzenleniyor.

Kakava, 2017 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi‘ne girdi.

Ben henüz Baba Fingo ile karşılaşamadım ama her yıl Trakya’da baharı karşılıyor olmaktan dolayı oldukça mutluyum ve 2018 Hıdrellez etkinliklerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız