Uruguay’da bir Karides Festivali! | GEZİ

Uruguay kadar deniz ürününden uzak bir ülkede yapılacak bir Karides Festivali, varlığından haberdar olduğum anda merakımı kabarttı. Uruguay’ın üç tarafı okyanusla veya nehirlerle çevrili olmasına rağmen ülke deniz ürünlerine adeta küsmüş durumda. Aslında hak vermek de lazım. Ülkede 3,4 milyon insan, 9 milyon inek var. O inekleri kim yiyecek?

karides festivaliBu sene Paskalya Bayramı, 30 Mart – 2 Nisan tarihleri arasına denk geliyor. Uruguay, aşırı laik bir ülke olduğu için dini bayramların tatilleri dini isimlerle değil farklı isimlerle anılıyor ve Paskalya Bayramı’na denk gelen hafta “Semana de Turismo” yani “Turizm Haftası” olarak kutlanıyor. Nüfusun neredeyse yarısının toplandığı başkent Montevideo boşalıyor, insanlar sahil beldelerine akıyor. Ne de olsa yazdan önceki son uzun tatil ve bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Bu hafta içerisinde türlü şehirlerde türlü aktiviteler yapılıyor.

Uruguay’ın en güzel departmanı (Uruguay’da eyaletler “departman” adıyla anılıyor.) Rocha’nın aşırı minik beldesi Valizas da kendisine “Semana de Camarones” yani “Karides Haftası”nı uygun görmüş. Her gününe bir aktivite planlanan kocaman bir Karides Festivali planlamışlar.

Karides Festivali’nden önce kısaca Valizas’tan da bahsedeyim. Burası Uruguay’ın en bakir kasabalarından biri. Yer yer elektriği olmayan, basit evlerle dolu bir köy aslında. Yıl boyu esen sert rüzgarların da etkisiyle uçsuz bucaksız plajlar ve kumullarla dolu. Bazı yerleri neredeyse çöl. Denize kavuşan bir de nehircik var. İşte bu nehircik, karideslerin çıkartıldığı yer.

valizas

Festivalin açılışında benim de bulunma şansım oldu. Her ne kadar aşırı yağış ile biraz gölgelenmiş olsa da beklentimin çok üstünde bir gün oldu. Açılış gününde Rocha şehrinin farklı kasabalarından restoranlar şeflerini getirterek karidesli yemekler yaptılar. Karidese boğulmaya kararlı bir şekilde, “Parası neyse vereceğim, yetti gaaari karidessizlik!” diyerek gittim ama bir de ne göreyim, bütün yemekler bedava!

Karides Festivali, ziyaretçilerinin hepsine katılan tüm restoranların ve hazırlayacakları yemeklerin adlarının yazdığı birer kart dağıtıldı. Bu kartlarla standları gezip taze taze yapılan farklı yemekler tatma şansımız oldu. Karidesler yalnız kalmasın diye yanında tüketmek üzere şarap ve cava ikram etmeyi de unutmamışlar.

Karides kebabı

Karidesli risotto, karidesli makarna, paella, karidesli salata, karides şiş, karidesli pizza gibi alışkın olduğumuz yemeklerin yanında karidesli lahmacun ve karides kebabı gibi enteresan lezzetler de tadabildik. Dünyanın öbür ucunda lahmacunu bilmeleri enteresan gibi görünse de buradaki Ermeni nüfusu sayesinde lahmacun ya da Uruguay’daki adıyla lehmeyun sıklıkla bulunabilen bir yemek.

Bir yandan da yağmurdan kaçanların sığınabileceği kapalı bir alanda müzik gruplarının performansları ve tiyatro gösterileri oldu.

Uruguay, pahalı bir ülke ama her an sizi ücretsiz efsane etkinlikleriyle şaşırtabiliyor. Bitki örtüsü yerine inekle kaplı bir ülkede karides ziyafeti yaşatması ile Rocha Belediyesi ve efsane aşçılara kocaman teşekkürler. 🙂

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız