Yarı insan yarı olağanüstü: Carter Etkisi | BELGESEL

Yeni kurulan bir NBA takımı, üstelik Amerika Birleşik Devletleri dışında Kanada’da kuruluyor. Takımın geçmişi yok, bir tabanı yok. Kanada’da basketbol, birinci spor olmanın çok çok gerisinde.

Sonra Toronto Raptors bir oyuncu seçiyor: Vince Carter…

NBA tarihinin en spektaküler oyuncularından birisi. Uninterrupted’ın bir saatlik “Carter Etkisi” belgeseli, bir oyuncunun bir ülkede bir sporun her şeyi olmasının hikayesini anlatıyor.

Şehre gelişi, onu tanıması, onu geliştirmek için yaptıkları, basketbolu tanıtmak için yaptıkları, örnek olduğu insanlar, taraftarlar, takımdan ayrılması ve eskiden onunla yaşayıp onun hayranlığı ile yıllarını geçiren taraftarların Vince Carter’a sırtını dönmesi.

Çok bilindik bir sporcu hikayesini bir saat içerisinde oldukça iyi toparladıkları söylenebilir. Tabii ki tarz olarak biraz Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarih kitaplarını andırıyor. Kuruluş ve yükselme dönemi uzun uzun anlatılırken, duraklama ve gerileme dönemi çabucak bitirilmiş. Bir Vince Carter güzellemesi de diyemeyiz ancak Carter ile taraftarın arasının açılması konusunun sebeplerinin üzerinde pek durulmamış. Tercih meselesidir, olabilir.

Spor hikayelerini ve belgeselleri izlemeyi seviyorsanız zamanın su gibi aktığı bu belgeseli Netflix üzerinden izlemeyi kesinlikle unutmayın.

Bir oyuncunun bir nesle nasıl örnek olduğu ve Kanada basketbolunun şimdiki yıldızlarının o günleri anarken kullandıkları kelimelerdeki heyecanı görmek gerçekten çok hoş. Hatta ve hatta şu anda NBA’in en büyük yıldızlarından birisinin sekiz yaşındayken verdiği röportajı bile görebileceğiniz özenli bir çalışma olmuş.

Vince Carter’ın annesinin de konuya dahil edilmiş olması duygusal derinlik kısmını iyi tamamlamış, bunu söylemek gerekiyor. Aynı zamanda kurduğu cümleler de Vince Carter’ın temize çekilmesinin yolunu kolaylaştırmış.

Aşağıda TrendBasket ekibinin Vince Carter ile yaptığı özel bir röportajı bulabilirsiniz. Belgeselde önemli bir yere sahip olan 2001 playofflarında kaçırdığı şut hakkında 2018 yılında yaptığı yorumu görmek, belgeseli izledikten sonra ayrı bir tat veriyor.

Yıllar geçiyor, zaman değişiyor ve Vince Carter NBA’de 20. sezonunu dolduruyor. Kariyerinin başlangıcını görmek, o günlerdeki heyecanını hissetmek, “Yarı insan yarı olağanüstü” Carter’ın tarihine göz gezdirmek her basketbol severe keyif verecektir.

Ne diyelim, tüm yaşattıkların için teşekkürler Vinsanity!

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız