Zamanı Durduran Adama Bir Selam: Angelopoulos | SİNEMA

“Göz açıp kapayıncaya dek göçer gider insanlar,
kötülükten başka şey düşünmeyen, katı yürekli,
bütün ölümlülerce kargılanır, istenir acı çeksin
ve anılmaz olur öldükten sonra adı.
Ama kusursuzsa, hep iyi şeyler düşünmüşse,
alır yabancılar onun ününü, götürürler uzaklara,
yayılır ünü ülkeden ülkeye, övülür iyiliği”
Homeros / Odysseia

Altı yıl önce tam da bugün, aynı filmlerindeki gibi soğuk ve ıslak bir kış günü Başka Deniz (L’altro mare) filminin çekimleri esnasında bir motosiklet kazası sonucu aramızdan ayrıldı Yunan yönetmen Theo Angelopoulos. Biz izleyicilerine de zamanın durduğunu hissettiren sahnelerin yer aldığı filmlerini bıraktı.

Atina doğumlu yönetmen sinema hayatının ilk dönemlerinde, kendi içinde yaşadığı dönemin siyasi olaylarını ve bu toplumsal olaylara temellenen bunalımları konu edinirken, (Tatbikat – Anaparastasi, 1970), ikinci dönemi olarak adlandırılan dönemde, daha çok bireyin yaşadığı bunalımları, yaşanan hayal kırıklıklarını ve tüketilen umutları, derinlemesine hissettiğimiz o sessizlik ve yalnızlık içerisindeki yolculuklarla anlatmıştır.  (Kitara’ya Yolculuk – Taxidi sta Kythira, 1984)

Leyleğin Geciken Adımı – (To Meteoro Vima tou Pelargou, 1991), Ulis’in Bakışı (To Vlemma tou Odyssea, 1995), Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita kai mia Mera, 1998) ile başlayan ve yarım kalan üçlemesi Ağlayan Çayır – (To Livadi Pou Dakryzei, 2004), Zamanın Tozu –(I Skoni Tou Hronou, 2008), Başka Deniz-((L’altro mare)  ile sonsuzluğa uzanan üçüncü döneminde ise, insanın en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacı için kendilerine bir ev, bir yaşam alanı arayışında olan göçmenlerin hikayelerini anlatmış, yaşam ve ölüm arasındaki o görünmez sınırı görünür kılmıştır.

Ağlayan Çayır – (To Livadi Pou Dakryzei, 2004)

Angelopoulos bize sonsuzluğun bir gün kadar kısa, bir günün ise sonsuzluk kadar uzun olabileceğini göstermiş ve bizi zamanda asılı kalan bir hayale ortak ederek sonsuzluğa göz kırpmıştır.

Usta yönetmene selam olsun!

“Anılarla dolu topraklarda yaşıyoruz, eski taşların ve kırık heykellerin üzerinde”.

Theo Angelopoulos

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumuzunu yazın
Adınız